Напади печіння "під ложечкою" і за грудиною зустрічаються майже у кожної людини. Рясна їжа, жирне і смажене, інші несприятливі фактори можуть спровокувати цей неприємний симптом. Але якщо печія після їди виникає регулярно, потрібно приділити увагу своєму організму, адже вона сигналізує про наявність інших патологій.
Печія – відчуття печіння за грудиною (по ходу стравоходу), спричинене подразнювальною дією шлункового соку, що потрапив у стравохід.
Коли їжа опускається до шлунку, вона перетравлюється за допомогою шлункового соку. Його основна речовина — соляна кислота [1], але стінки шлунка захищені від неї спеціальним шаром слизу, а у стравоході такого захисту немає. Щоб їжа не потрапила назад у стравохід, він закривається нижнім стравоходним сфінктером (своєрідним «клапаном» зі складок слизової оболонки нижньої частини стравоходу). В нормі цей «клапан» пропускає їжу і рідину зі стравоходу у шлунок та не пропускає їх назад. У шлунку відбувається перетравлювання їжі, і метаболіти виходять природним шляхом після чого вона потрапляє у кишківник.
Коли сфінктер слабшає, він не може утримати вміст шлунка, який викидається у стравохід разом із соляною кислотою. Вона подразнює його стінки, від чого і починається печія після їжі.
Печія, як така, — це не захворювання, а симптом. Хоча б раз у житті вона може зутрічатися у кожної людини та проходить сама. Але якщо регулярно виникає відчуття тяжкості, переповнення шлунку, блювота після їжі — це говорить про наявність патологій.
Причини
Причини печії після їжі можна розділити на кілька груп:
- Захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Виразкова хвороба, гастрит, гастро-езофагальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) та інші.
- Зміни в організмі, пов'язані зі способом життя, наприклад, якщо людина має шкідливі звички.
- Печія може виникати при вагітності, при післяопераційних станах.
- Захворювання інших органів і систем. Серця і судин, нервової системи, бронхів і легенів.
- Стан часто виникає у людей із зайвою вагою. У них підвищується внутрішньочеревний тиск і їжа спокійно проходить назад. До того ж, такі пацієнти схильні до переїдання.
Коли виникає печія після їжі, причини можуть бути різними. Але на перших стадіях лікування симптоми усуваються антацидними препаратами.
Симптоматика
Основні прояви печії після їжі:
- Відчуття печіння за грудиною. Зазвичай з'являється через декілька хвилин після прийому їжі.
- Відрижка і кислий присмак у роті.
- Гастроезофагальна рефлюксна хвороба (ослаблений нижній стравоходний сфінктер або ГЕРХ) супроводжуються печією у 70% випадків [2], тому її першою підозрюють за регулярної печії.
Тривожні симптоми вимагають термінового звернення до лікаря [4]: кров у калі, різка втрата ваги, моментальне відчуття насичення, блювота й анемія. При гострому печінні за грудиною потрібно викликати швидку допомогу, адже вона може говорити про серцевий напад.
Діагностика
При встановленні причини збирають анамнез і виключають захворювання, не пов'язані зі шлунком.
Основна діагностика включає:
- лабораторні аналізи крові та калу;
- аналіз на кислотність шлункового соку ;
- обстеження шлунка ендоскопом або зондом — фіброгастродуоденоскопія (ФГДС);
- вимір внутрішньостравоходного тиску — езофагоманометріі проводиться за допомогою спеціального приладу;
- PH-метрія — добовий моніторинг зміни кислотності в шлунку.
Діагностика нічної печії та проблеми у вагітних припускають ті ж методи дослідження.
Лікування
Регулярна печія після прийому їжі вимагає діагностики та комплексного лікування. На всіх етапах можна приймати препарати-нейтралізатори соляної кислоти. Це антациди. Вони рекомендовані до прийому Всесвітньою гастроентерологічною організацією для усунення симптомів рефлюксу [6].
Антациди — ліки, які складаються з різних солей. Наприклад, комбінація магнію карбонату і кальцію карбонату нормалізує кислотність уже через кілька хвилин після прийому[7]. Препаратом, який містить саме цю комбінацію діючих речовин, є Ренні®. Його дія направлена на нейтралізацію протягом кількох хвилин надлишків кислоти, тим самим позбавляючи людину печії після їди. Ренні® не подразнює слизову, має мінімум побічних дій. Завдяки своєму профілю безпеки, він дозволений до прийому вагітним жінкам. Ренні® — жувальні таблетки з приємним ментоловим або апельсиновим смаком, зручні і комфортні у застосуванні.
Лікування печії також вимагає дотримання дієти, відмови від шкідливих звичок, вживання якісних харчових продуктів.
[1] Б.В. Грицуляк, В.Б. Грицуляк. Анатомія і фізіологія людини. Навчальний посібник. – Івано-Франківськ, 2021. – 135 с.
[2] Довідник з печії. Глобальні перспективи. Всесвітня Організація гастроентерології, 2015 рік.
[3] ГАСТРОЕЗОФАГЕАЛЬНА РЕФЛЮКСНА ХВОРОБА. Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах. 2013
[7] Ренні® з ментоловим смаком. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу