Якщо ранок починається не з кави, а з неприємною пекучого болю у шлунку або стравоході, це може свідчити про захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Ранкова печія може відвідати після щільної вечері, вечірки із надмірним споживанням алкоголю. Але регулярні напади печії вранці можуть свідчити про розлади із здоров'ям і вимагають обстеження організму.
Що ж таке печія
Печія – дуже широке поняття. Це відчуття дискомфорту, які у кожного можуть проявлятися по-різному. Люди описують її як "печіння", "подразнення", деякі відчувають біль і нудоту, кажуть, що пече в горлі.
У медицині печію не вважають захворюванням, але це стан може свідчити про наявність інших порушень. Неприємні відчуття зазвичай виникають після прийому їжі, проте існує особливий стан – печія вранці. Людина прокидається вже з дискомфортом у шлунку і "палаючим" горлом.
Зазвичай печія спровокована рефлюксом – це закид вмісту шлунка назад до стравоходу. Слизова оболонка стравоходу подразнюється кислотами шлункового соку і настає печія. Рефлюксна хвороба в медичній термінології називається ГЕРХ (гастроезофагальна рефлюксна хвороба). Крім неї печію викликають інші захворювання ШКТ: виразка, гастрит, езофагіт, підвищена кислотність шлунка. За цих патологій часто виникає печія на голодний шлунок і ранкове печіння у стравоході.
Печія вранці: причини
Їжа надходить до шлунку через своєрідні ворота – нижній стравохідний сфінктер. Це множинні складки, які відкриваються і закриваються, як клапан. Шлунковий сік містить соляну кислоту і травні ферменти – ці речовини відповідають за перетравлення їжі. Якщо сфінктер розслаблений, відбувається зворотній закид їжі зі шлунка разом із кислотами, які подразнюють слизову стравоходу, через що вона запалюється, пече і болить.
Якщо пропустити сніданок, шлунок просто починає "перетравлювати сам себе", кислоти подразнюють його стінки і настає печія. Інший момент – чашка ранкової кави або трохи шоколаду на голодний шлунок. Це продукти-агресори, вони активізують вироблення шлункового соку і самі собою подразнюють слизову оболонку. Це поширені причини печії зранку. Захворювання ШКТ тільки підсилюють виділення кислоти і розслаблюють сфінктер стравоходу.
Незбалансоване харчування і порушений режим дня сприяють розвитку ранкової печії. Вечеря після 19.00, а тим паче о 22.00, – не дуже доцільне рішення. Якщо ви вечеряєте перед сном, тиск на сфінктер у лежачому положенні буде підвищеним, а їжа почне перетравлюватися повільніше. Це може призводити до рефлюксу і печії. Деякі просто не помічають її вночі, а вранці вона дає за себе знати.
Ознаки ранкової печії
Ознаки печії вранці важко не відчути: людина встає вже з неприємним відчуттям у шлунку, часто печія переплітається з почуттям голоду, але дискомфорт проходить після ситного сніданку.
Печія зранку сама виступає симптомом. Коли вона доповнюється іншими станами, це може говорити про захворювання внутрішніх органів:
- здуття живота з'являється при гастритах;
- підвищена кислотність шлункового соку супроводжує ГЕРХ;
- кашель і першіння, разом із печією, можуть бути наслідком захворювань бронхів і легенів;
- наростаюче печіння за грудиною – часта ознака серцевого нападу.
Печія вранці може траплятися у вагітних.
Деякі симптоми класифікуються як "тривожні" [1]:
- різка втрата ваги;
- кров у калі;
- печія понад 3 тижні;
- швидке відчуття насичення шлунку.
Якщо виникли ці тривожні симптоми, терміново зверніться до лікаря.
Діагностика
Діагностика ранкової печії передбачає обстеження, спрямовані на виявлення основного захворювання:
- аналіз кислотності шлункового соку;
- ФГДС (фіброгастродуоденоскопія) – обстеження шлунка зондом або ендоскопом;
- лабораторні аналізи – біохімічне дослідження крові, аналіз калу, визначення Helicobacter pylori;
- pH-метрія – моніторинг добової зміни кислотності шлунка;
- ендоскопія з контрастом за складного діагностування хвороби [2];
- езофагоманометріі – вимірювання тиску всередині стравоходу.
Жінкам за печії вранці можуть рекомендувати зробити тест на вагітність (якщо, звичайно, є й інші прояви вагітності).
Лікування
Щоб швидко прибрати печію на порожній шлунок, потрібно вчасно снідати. Їжа повинна бути не щільною, але ситною і живильною. Важкі жири і калорійний шоколад краще замінити на легкі каші та фрукти. При захворюваннях ШКТ рекомендують їсти вівсянку на воді, адже вона позитивно впливає на слизову шлунку.
Печію вранці можна прибрати антацидами – це препарати на основі солей, які нейтралізують дію соляної кислоти і підвищують рН шлункового соку. Наприклад, карбонат кальцію і карбонат магнію діють вже через декілька хвилин [3]. Ренні® – препарат, що містить обидва компоненти. Його не потрібно запивати водою, це жувальні таблетки з приємним м'ятним або апельсиновим смаком. Ренні® – таблетки, що починають усувати печію через 40 секунд. Це ліки зі сприятливим профілем безпеки, дозволені навіть при печії вагітних.
Антациди рекомендовані Всесвітньою організацією гастроентерологів при лікуванні рефлюксної хвороби і для усування печії[4]. Але перед вживанням слід ознайомитися з інструкцією і відвідати лікаря.
[3] Ренні® з ментоловим смаком. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу.