ГЕРХ (гастроезофагальна рефлюксна хвороба) та інші захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ) часто призводять до неприємного симптому — нічного нападу печії. Це специфічний стан, який також може супроводжуватися відчуттям голоду або легкого болю у шлунку.
Чому посилюється печія вночі, як швидко її погасити та які заходи профілактики існують?
Загальні поняття
Печія — це не захворювання, а частий симптом розладів травлення або захворювань шлунково-кишкового тракту. Її появу пов'язують із підвищеною кислотністю шлунка і зворотним викидом його вмісту у стравохід.
Печія може бути наслідком переїдання, тоді вона виникає одноразово, проходить швидко і не турбує. Часте відчуття печіння після їжі — привід звернутися до лікаря. Печія вночі у здорових людей не зустрічається, тому нічні напади теж є приводом звернутися за консультацією до фахівця.
Нерегулярна печія вечорами може просто говорити про пізню нездорову вечерю. Якщо вона виникає доволі рідко, може бути достатнім збалансувати раціон і не перевантажувати шлунок.
Причини виникнення
Шлунок здорової людини перетравлює їжу за допомогою особливої субстанції — це шлунковий сік. Він активно виробляється під час їжі, запускаючи травлення. Шлунковий сік складається з води, соляної кислоти і органічних сполук. Також в шлунку виробляються ферменти. [1]. Її концентрація безпечна для організму, не шкодить стінкам шлунка, адже він захищений спеціальним слизом. За виразкової хвороби або гастриту шар цього слизу порушується, сік роз'їдає слизову шлунка, спричиняючи відчуття печіння і болю.
Також печія може з'являтися, якщо нижній стравоходний сфінктер (складки слизової оболонки нижньої частини стравоходу, що в нормі працюють за принципом «клапану») не в змозі запобігти потраплянню шлункового вмісту «проти течії» назад у стравохід, разом із кислотою. У стравоході немає захисного слизу, тому для нього кислота небезпечна. Такий стан називають гастроезофагальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ). За даними Всесвітньої організації гастроентерологів, печія — очевидний симптом ГЕРХ у 70% випадків [2].
Якщо з'явилася печія вночі, є причини, які провокують напад:
- вживання їжі перед самим сном;
- вживання спиртних напоїв на ніч;
- незручне положення для сну.
Першу допомогу при печії можна надати самостійно, прийнявши препарати, які борються з підвищеною кислотністю.
«Підводне каміння» нічної печії
Печія ночами проявляється так само, як і вдень. Починається інтенсивне відчуття печіння в шлунку, за грудиною (по ходу стравоходу) або у горлі. У важких ситуаціях пацієнт не може заснути.
Якщо причиною печії виступає гастрит, може з'явитися здуття живота і метеоризм. Терпіти такі симптоми шкідливо для здоров'я, адже часта печія веде не тільки до недосипання [3], а й може бути ознакою серйозних захворювань шлунку і стравоходу.
У таких випадках печія може супроводжуватися іншими тривожними симптомами[4]:
- блювота;
- кров у калі;
- анемія;
- швидке відчуття насичення;
- утруднене ковтання їжі.
Печію легко сплутати з серцевим нападом. Тому, якщо ввечері виникло печіння за грудиною, яке не проходить після прийняття антацидів, супроводжується відчуттям здавлювання і болем, потрібно викликати швидку допомогу.
Визначення причин печії
При скаргах на часту нічну печію лікар може призначити ряд досліджень, спрямованих на визначення основної недуги:
- Лабораторні аналізи. Досліджують кал, кров, іноді сечу. Визначають біохімічні показники, а також наявність бактерій Helicobacter pillory.
- Фіброгастродуоденоскопія (ФГДС). За допомогою спеціального зонда досліджують шлунок.
- Езофагоманометрія. Вимірюють внутрішньостравохідний тиск.
- рН-метрія. Визначають рівень рН шлункового соку, моніторинг проводиться протягом усього дня.
За частих нападів печії під час сну також потрібно виключити захворювання інших внутрішніх органів (серце, судини, бронхи, легені тощо), при яких також можуть виникати відчуття печіння, схожі на печію.
Лікування
Печія ночами може минути, якщо дотримуватися правильного харчування і способу життя:
- приймати їжу за 2-3 години до сну;
- не вживати алкоголь на ніч;
- не перевантажувати шлунок ввечері жирними, гострими продуктами та борошняними виробами.
Для полегшення стану можна підняти узголів'я ліжка на 20-25 см. Це затримає їжу в шлунку, не дасть їй проникнути у стравохід. Також гастроентерологи рекомендують знизити вагу, якщо є зайві кілограми. Вони є факторами ризику для розвитку печії.
При печії вночі можуть допомогти антациди. Ці препарати рекомендовані для полегшення печії при рефлюксі [5], а також для боротьби з печією у вагітних [6]. Вони не шкодять слизовій оболонці, але поглинають надлишки кислоти, яка протягом кількох хвилин нейтралізується до нормальних показників рН.
Антациди — це речовини, здатні нейтралізувати надлишок соляної кислоти у шлунку. Наприклад, до складу Ренні® від Байєр входить карбонат кальцію і магнію. Разом вони націлені нейтралізувати надлишок соляної кислоти у шлунку протягом 2-5 хвилин*. Ренні® — жувальні таблетки, які вже кілька десятиріч допомагають пацієнтам позбуватись печії. Ренні® має сприятливий профіль безпеки, його дозволено застосовувати вагітним і годувальницям. Проте, перед вживанням будь-якого препарату необхідно проконсультуватися з лікарем і уважно прочитати інструкцію.
[1] Б.В. Грицуляк, В.Б. Грицуляк. Анатомія і фізіологія людини. Навчальний посібник. – Івано-Франківськ, 2021. – 135 с.
[2] Практические рекомендации Всемирной Гастроэнтерологической Организации.ГЭРБ. Глобальные перспективы гастроэзофагеальной рефлюксной болезни. Октябрь 2015